Podstawowym ułatwieniem dla piszących prace licencjackie jest dostęp do rozległych internetowych baz danych, w których można znaleźć w ciągu kilkunastu sekund niemal wszystkie pozycje bibliograficzne, jakie kiedykolwiek zostały przygotowane. Dostęp do archiwów czasopism czy innych wydawnictw jest często bezpłatny, a jeśli płatny- można skontaktować się z autorami przez e-mail.
Niewątpliwym ułatwieniem są także systemy pomagające porządkować bibliografię< /b>. Korzystając na przykład z Mendeley-a możemy w ciągu sekundy napisać całą bibliografię i w dodatku zrobić to bezbłędnie pod kątem formalnym. To nie jedyny taki system a wszystkie lub przynajmniej większość są całkowicie darmowe. W ten sposób patrząc, prace licencjackie jeszcze nigdy nie były tak proste do napisania jak teraz.
Wszystkie ułatwienia są jednak mieczami obosiecznymi. Oczywiście korzystanie z baz danych czasopism i programów automatyzujących tworzenie bibliografii są jak najbardziej wskazane, natomiast problemem mogą być inne źródła, których wiarygodności lub wagi może nam się nie udać potwierdzić. W takim razie możemy w pracy napisać stek bzdur, będąc tego zupełnie nie nieświadomymi.
Drugi ważny problem to różnorodność koncepcji. Pisząc prace licencjackie musimy wybrać własny styl, ale robi się to w tai sposób, aby praca trzymała się w ramach norm naznaczonych dla pracy naukowej. To może być jednak niełatwe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że różni autorzy różne szablony uznają za właściwe.
Podsumowując: