Prace licencjackie stawiają przed studentem mniejsze wymagania niż prace magisterskie, ale również muszą spełniać określone warunki, żeby dzieło zostało zaakceptowane. Wiele osób po ukończeniu studiów I stopnia kontynuuje naukę na tych samych kierunkach. Inni decydują się na zmianę, ponieważ chcą zapoznać się z czymś nowym albo znudziło im się już studiowanie starego kierunku bądź się zawiedli.
Osoby kontynuujące naukę na studiach uzupełniających mogą wykorzystać w pisaniu pracy magisterskiej materiały zgromadzone podczas przygotowywania dzieła na zakończenie studiów I stopnia.
To bardzo ważna zaleta, gdyż niejednokrotnie dotarcie do źródeł, danych, informacji stanowi największą przeszkodę w sprawnym pisaniu. W tym przypadku autorzy nie tylko mogą sięgnąć po te same dane, ale dysponują też kontaktami i wiedzą, jak i gdzie zdobyć aktualne informacje. To znacznie skraca czas pisania, oszczędza kłopotów i nerwów.
W pisaniu można też wykorzystać te same książki, źródła, artykuły z prasy specjalistycznej czy przedruki z czasopism zagranicznych. Przy pracy licencjackiej nie były one aż tak mocno zgłębiane, więc na pewno teraz warto zapoznać się z nimi ponownie. Odpada więc problem przygotowania materiałów, zbierania literatury od zera, ponownego tworzenia bibliografii (wystarczy zaktualizować tę z pracy licencjackiej).