Wyróżnianie tekstu w pracach licencjackich.

Pisanie prac naukowych

Tworzenie prac licencjackich wymaga opanowania podstawowych reguł rządzących pisaniem prac naukowych. Często używanymi w pracy licencjackiej są wyróżnienia tekstu. Zazwyczaj stosuje się dwa sposoby takiego wyróżnienia - za pomocą kursywy i pogrubienia tekstu.

Formatowanie: kursywa

Pisma kursywnego, a więc pochyłego, używa się w pracach licencjackich w określonych przypadkach. Pierwszy przypadek dotyczy pisania pismem kursywnym tytułów książek tak w tekście głównym, jak i w przypisach dolnych. Kursywy używa się także, gdy w tekście pisze się zwroty obcojęzyczne - wyrażenia takie również należy pisać pismem pochyłym. Kursywą piszemy też tytuły wstawianych tabel, rysunków i innych elementów graficznych, które zawierają prace licencjackie.

Cytaty

Często kursywą zapisuje się cytaty w tekście głównym. Jest to błąd - należy je zapisywać w cudzysłowach. Cytaty piszemy kursywą jedynie w przypadku, gdy wyróżniamy je w tekście. Najczęściej sygnalizuje się je pojedynczym odstępem na początku i na końcu cytatu, a sam tekst cytowany wyśrodkowuje się.

Bold

Zastosowanie boldowania (pogrubiania) tekstu w pracach licencjackich i magisterskich jest bardziej dowolne. Tekst wytłuszczony spotykany jest dużo rzadziej niż tekst kursywny. Zazwyczaj pogrubia się wyrazy w cytatach, na które autor chce zwrócić szczególną uwagę czytelnika. Tekst pogrubiony spotyka się w pracach dyplomowych także na początku pracy. Na stronie tytułowej wytłuszcza się zazwyczaj imię i nazwisko autora pracy. Podobnemu zabiegowi poddaje się także jej tytuł.

Zasady dotyczące pogrubiania i pochylania tekstu

Zasady dotyczące pogrubiania i pochylania tekstu w pracach licencjackich i magisterskich są proste do przyswojenia, a bardzo przydatne w toku pisania. Warto opanować powyżej opisane przykłady zastosowań stylów tych czcionek, co pozwoli na uniknięcie błędów związanych z ich zastosowaniem w pracach dyplomowych, i pozwoli na eliminacje wątpliwości co do zasadności ich stosowania.